Léva

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

A város magyar kulturális terei

Reviczky Ház

A Reviczky Ház a lévai és Léva környéki magyar közösség otthona..

1993-ban a magyarországi Rákóczi Szövetség kezdeményezésére alakult meg a Léva és Vidéke Alapítvány, mely 1997-ben polgári társulássá alakult és felvette Reviczky Gyula nevét. Az Illyés Közalapítvány és a Rákóczi Szövetség anyagi segítségével vásárolta meg a Reviczky Társulás a Honvéd utcai ingatlant és alakította át magyar közösségi házzá.

A ház jelenleg 12 lévai magyar szervezetnek és intézménynek nyújt ingyenes lehetőséget rendezvényeik megtartására.

Rendelkezésre áll a színpaddal ellátott, 100-130 fő befogadására alkalmas nagyterem és a "Rákóczi" konferenciaterem 10-15 fő számára, melyek bérelhetők harmadik felek számára is.

Itt székel a fenntartó Reviczky Társulás, a Rákóczi Szövetség Léva és Vidéke Célalap, a Lévai Magyar Asszonyog Ligája, a Lévai Szent László Kör, a 46. Kittenberger Kálmán cserkészcsapat és itt működik a Szövetség a Közös Célokért lévai tájékoztató irodája illetve a Magyar Közösség Pártja Járási Elnökség irodája is.

A házban működik a Reviczky Társulás Léva és Vidéke Helytörténeti Szakosztálya, Irodalmi szakosztálya, Zenei szakosztálya, Ifjúsági- és sport szakosztálya, a Lévai Magyar Dalárda, a Reviczky Klub, a Reviczky Magyar Könyvesbolt illetve könyvtár.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ

Vojenská 28.

+421 36/631 38 18

reviczky.lv@gmail.com
 
http://www.facebook.com/reviczky.tarsulas
 

Lévai Szent László Kör

CÉLJAINK:
A Lévai Szent László Kör megalakulásáról 2012. december 8-án született szándéknyilatkozat azzal a céllal, hogy a lévai magyar ajkú római katolikusok saját kezdeményezésükből hitéletüket és hitükből fakadó hagyományaik ápolását a templom falain kívül is rendszeressé tegyék minden nemzedék, de kiváltképpen az ifjúság számára. A Lévai Szent László Kör mint polgári társulás célja az alapvető keresztény emberi értékek, családi hagyományok, a nemzeti identitás ápolása és megerősítése a keresztény erkölcs szellemében. A Társulás folytatója kíván lenni a valamikori Lévai Katholikus Kör, a Lévai Női Mária-kongregáció és a Lévai Férfi Mária kongregáció értékeket hagyó tevékenységének.
A Lévai Szent László Kör a lévai és Léva környéki magyar ajkú római katolikus hagyományok ápolói polgári társulása, mely fő céljainak tekinti:
a római katolikus hagyományok ápolását
a hitélet elmélyítését
a római katolikus ifjúságunknak a krisztusi tanok szellemében való vezetését
a keresztény magyar kultúra ápolását, megismertetését és terjesztését
egy magyar ajkú lelkészi hivatás égi és földi kieszközlését Léva valamint Léva vidéke római katolikus hívei számára.
A Lévai Szent László Kör ezen alapvető célok elérése érdekében szervezi rendszeres rendezvényeit.

NEVÜNK EREDETE:
A Lévai Szent László Kör elnevezése a legrégebbi reánk maradt lévai egyházi írásos emlékhez kötődik, ugyanis a mai Léva, a valamikori Új-Léva főutcájában az ún. Úri utcában (a fő városkaput és a fő várkaput összekötő utca) bal oldalán középtájon már a 14. században ott állt a mai Szent Mihály arkangyal plébániatemplom elődje, mely Szent Lászlónak volt felszentelve. Csak 1647-től változott Szent Lászlóról Szent Mihály arkangyalra a lévai plébániatemplom védőszentje, mivel 1554-től Léva állandó török fenyegetettségnek volt kitéve, s a török elleni veszély elhárításának kedvelt védőszentje volt Szent Mihály arkangyal. Majd a lévaiak 1902-ben, mikor a 90 éve torony nélkül álló plébániatemplomukra impozáns kettős tornyot emeltek, s azok közé elhelyezték Hölzel Albin budapesti szobrászművész pyrogránitból készült 3 m magas Szent László szobrát plébániatemplomuk valamikori védőszentjére kívántak emlékezni. 1902- től őrködik tehát Léva felett Szent László királyunk szobra, s ez a szép tárgyi emlék is sugallta társulásunk nevét.

Elérhetőségek:

Szent László Plébániatemplom

lvszlk@gmail.com

Lévai Garamvölgyi Színpad

A Lévai Kultúrotthon mellett működő Garamvölgyi Színpad története több, mint 30 évre nyúlik vissza.
Vezetését és rendezését 1989-ben Cúth László vette át. Még abban az évben a csoport eljutott a Jókai napokra ( Énekes madár ), ahol kiválasztották az első Conkordia napokra ( Sepsiszentgyörgy Románia ).
Ott kapott meghívót Magyarországra a Zsámbéki Szombatokra. A nemzetközi fesztiválokon felbuzdulva sorra járták Szlovákia és Magyarország falvait a következő előadásokkal:
Mirandolína, Léni néni, Vén szerelmes, A kísértet házhoz jön, Vérrokonok, Indul a bakterház, Lipótváros alsó, Kaviár és Lencse.
A csoport létszáma változó, szinte minden korosztály képviselve van.
2009 –től a csoport Tuček Erika vezetésével működik.
2012-ben került bemutatásra Tamási Áron: Vitéz lélek c. darabja. Ezzel a darabbal részt vettek a XIV. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon Szepsiben és Buzitán. Eredmény: elnyerte a fesztivál fődíját, a legjobb rendezés díját, valamint két egyéni díjat.
Ugyanez a darab bemutatásra került Adácson is, ahol az előadást a zsűri aranysávos minősítéssel jutalmazta.
Következő darabjuk: Gárdonyi Géza: A bor, melynek bemutatója 2015-ben volt Léván.
2015-ben ez a darab is szerepelt Szepsiben a színjátszó fesztiválon, ahol az előadást a zsűri nívódíjjal tüntette ki, valamint több egyéni díjat is kiosztott a szereplők közt.
2016-ban a darab bemutatásra került Komáromban, a Jókai Napokon is, ahol a zsűri különdíjjal, valamint két egyéni díjjal értékelte a csoport teljesítményét.
A Lévai Garamvölgyi Színpad társulatának legújabb előadása Gogol műve alapján: a HÁZ-TŰZ-NÉZŐ. A darab színpadra állítása némileg stílusváltást jelent a korábbiakhoz képest. Reméljük, ezzel is kellemes szórakozást tudnak nyújtani a tisztelt közönségnek.
 
 

  • Előző
    A város magyar kulturális terei
  • Következő
    A város nagyrendezvényei

Mit érdemes megnéznem?

idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Helyi időjárás

    Útvonaltervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család